Kontaktinformation

OBS! Avvikande öppettider under mellandagarna

Vi håller öppet som vanligt fram till och med 21 december. Vi håller stängt under jul- och nyårshelgerna. I mellandagarna har vi öppet 3-4 januari kl 9-12 och öppnar sedan igen som vanligt 7 Januari 2019.

Uppsala Stadsmission
Kungsängstorg 2
753 19 Uppsala

Reception
Helena De Giorgio
Tel: 018-56 40 21
reception@uppsalastadsmission.se

Matcentralen
Kungsgatan 78
753 18 Uppsala
matkassen@uppsalastadsmission.se

Har du synpunkter?
Mejla synpunkter@uppsalastadsmission.se

Vi behandlar klagomål inom två veckor. Du kan även lämna in anonyma klagomål och synpunkter genom att skicka ett brev till
Kungsängstorg 2, 753 19, Uppsala.

Ordinarie öppettid: Mån-Fre 09.00-16.00

FÖLJ OSS

Har du frågor eller en förfrågan?

Tveka inte att kontakta oss! Vi svarar så snabbt vi kan på ert meddelande. Kontakta oss antingen genom kontaktuppgifterna åt vänster, eller fyll i kontaktformuläret nedan.


Uppsala Stadsmission
Kansliet

Kungsänsgtorg 2 (kansli)
Margaretha S Paras
Direktor
Tel: 018-56 40 15
Mobil: 070-565 30 97
margaretha.s.paras@uppsalastadsmission.se

Ewa Johansson
Insamlingsansvarig
Tel: 018-56 40 19
Mobil: 070-303 10 09
ewa.johansson@uppsalastadsmission.se

Markus Haukkala
Kommunikatör
Tel: 018-56 40 84
Mobil: 076-815 85 51

markus.haukkala@uppsalastadsmission.se

Matilde Hardt (föräldraledig)
Kommunikatör

Lisa Pettersson
Volontärsamordnare
Tel: 018-56 40 17
Mobil: 070-358 56 54
lisa.pettersson@uppsalastadsmission.se

Karin Thornberg Arvidsson
Controller Tel: 018-56 40 43
Mobil: 070-257 71 46
karin.t.arvidsson@uppsalastadsmission.se

Emma Gustafsson
Redovisningsekonom
Tel: 018-56 40 81,
Mobil: 070-268 37 65
emma.gustafsson@uppsalastadsmission.se

Michael Liliequist
Diakoniassistent
Mobil: 072-221 47 74
michael.liliequist@uppsalastadsmission.se


Crossroads

(Verksamheten stängd sedan 19 okt)

Fadderhem

Kungsängstorg 2
fadderhem@uppsalastadsmission.se

Kijan Karimi
Jurist
Tel: 072-323 17 05
kijan.karimi@uppsalastadsmission.se

Sonja Angel
Vägledare
Tel: 072-2318702
sonja.angel@uppsalastadsmission.se

Mohammad Nori
Vägledare
Tel: 073-0711980
mohammad.nori@uppsalastadsmission.se

Sissie Keisala
Administration
Tel: 072-239 63 64
sissie.keisala@uppsalastadsmission.se


Hantverksslussen

Bolandsgatan 15C Uppsala
Dirk Kehr Föreståndare
Mobil: 070- 247 04 74 dirk.kehr@uppsalastadsmission.se

Christian Hanéll Handledare christian.hanell@uppsalastadsmission.se

Mauro Guglietti Handledare
Mobil: 072-5004949 mauro.guglietti@uppsalastadsmission.se

Öppenvårdsbehandling
Seminariegatan 30 F

Emilia Dahlström Case manager
Tel: 0724-512087
emilia.dahlstrom@uppsalastadsmission.se


Kvinnobyrån

Kungsgatan 57 D
Tel: 018–56 40 25 kvinnobyran@uppsalastadsmission.se

Karolina Carlén Föreståndare
Tel: 018–56 40 25 Mobil: 073-397 60 30
karolina.carlen@uppsalastadsmission.se

Ronja Ottosson Kurator Mobil: 072-557 52 22
ronja.ottosson@uppsalastadsmission.se


 

Mikaelsgården

Skolgatan 24 753 32 Uppsala Tel: 018-56 40 36 mikaelsgarden@uppsalastadsmission.se

Carola Matilainen Föreståndare
Tel: 018-56 40 37 Mobil: 073-075 37 57 carola.matilainen@uppsalastadsmission.se

Elina Skantz
Husmor
Tel: 073-076 45 21 husmor@uppsalastadsmission.se

Einar Faanes Lots
Tel: 076 142 39 84
einar.faanes@uppsalastadsmission.se 


Soppmässan

Mikaelskyrkan Skolgatan 26 Uppsala
Tel: 018-56 40 36


Second hand

Uppsala Stadsmission Gåvomottagning

Bolandsgatan 15C Uppsala Tel: 070-560 05 32 gavomottagning@uppsalastadsmission.se Anki Ax Lager- och insamlingsansvarig Tel: 070-556 77 40 anki.ax@uppsalastadsmission.se

Stadsmissionens Second Hand, Gottsunda

Gottsunda Centrum Valthornsvägen 1C 756 50 Uppsala Tel: 018-56 40 83 gottsundasecondhand@uppsalastadsmission.se Alexandra Bankander Butiksansvarig på Second Hand i Gottsunda Tel: 070-200 84 35
alexandra.bankander@uppsalastadsmission.se

Stadsmissionens Second Hand, Gränby

Gränbystaden Marknadsgatan 1 754 60 Uppsala Tel: 076-822 62 51 granbysecondhand@uppsalastadsmission.se
Linda Hanell Butiksansvarig på Second Hand i Gränby Tel: 070-279 60 10 linda.hanell@uppsalastadsmission.se

Våra verksamheter

• Crossroads (verksamheten stängd sedan 19 okt)•

Ja, jag vill prenumerera på Uppsala Stadsmissions nyhetsbrev!

!
!
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Behövs just nu

Presentkort på matbutiker till Kvinnobyrån

Vår verksamhet Kvinnobyrån efterfrågar matkuponger och presentkort på matbutiker att dela ut till de kvinnor, ofta med barn, som söker stöd hos oss.  Kontakta Kvinnobyrån på tel: 018–56 40 25 eller mail: kvinnobyran@uppsalastadsmission.se. Alla bidrag mottages tacksamt!

Varma vinterkläder, vinterskor och underkläder till Mikaelsgården

På grund av vinterkylan har vi just nu ett extra stort behov av vinterkläder, vinterkappor och vinterskor på Mikaelsgården. Vi har dessutom ett konstant behov av nya underkläder till våra besökande.  Kontakta oss på tel: 018-56 40 36 eller mail: mikaelsgarden@uppsalastadsmission.se

Språk »