Kontaktinformation

Uppsala Stadsmission
Kungsängstorg 2
753 19 Uppsala

Reception
Helena De Giorgio
Tel: 018-56 40 21
reception@uppsalastadsmission.se

Har du synpunkter?
Maila: synpunkter@uppsalastadsmission.se

ÖPPET MÅN-FRE 09.00-16.00

FÖLJ OSS

Har du frågor eller en förfrågan?

Tveka inte att kontakta oss! Vi svarar så snabbt vi kan på ert meddelande. Kontakta oss antingen genom kontaktuppgifterna åt vänster, eller fyll i kontaktformuläret nedan.


Uppsala Stadsmission

Margaretha S Paras
Chef
Tel: 018-56 40 15
Mobil: 070-565 30 97
margaretha.s.paras@uppsalastadsmission.se

Lennart Lindgren
Direktor
Tel: 018-56 40 03
Mobil: 070-693 39 53
lennart.lindgren@uppsalastadsmission.se

Matilde Hardt
Kommunikatör
Tel: 018-56 40 84
Mobil: 076-815 85 51
matilde.hardt@uppsalastadsmission.se

Ewa Johansson
Insamlingsansvarig
Tel: 018-56 40 19
Mobil: 070-303 10 09
ewa.johansson@uppsalastadsmission.se

Julia Cheung
Insamlingsstrateg inriktning företagssamarbeten
Tel: 018-56 40 82
Mobil: 070-230 94 25
julia.cheung@uppsalastadsmission.se

Karin Thornberg Arvidsson
Controller Tel: 018-56 40 43
Mobil: 070-257 71 46
karin.t.arvidsson@uppsalastadsmission.se

Ingrid Bolin
Volontärkoordinator
Tel: 018-56 40 17
Mobil: 070-358 56 54
ingrid.bolin@uppsalastadsmission.se

Michael Liliequist
Diakoniassistent
Mobil: 072-221 47 74
michael.liliequist@uppsalastadsmission.se


Boende för ensamkommande

Tel: 018-56 40 32 Susann Johansson Föreståndare Mobil: 070-188 35 57 susann.johansson@uppsalastadsmission.se


Crossroads

Seminariegatan 32 Tel: 072-222 08 80 Kristina Göranzon Föreståndare Mobil: 076-145 80 10 kristina.goranzon@uppsalastadsmission.se

Flyktingstöd

Karzan Amjad Projektledare Tel: 072-500 06 20 karzan.amjad@uppsalastadsmission.se


Hantverksslussen

Seminariegatan 30 F 752 28 Uppsala
Dirk Kehr Föreståndare
Mobil: 070- 247 04 74 dirk.kehr@uppsalastadsmission.se

Christian Hanéll Handledare Tel: 018-56 40 23 christian.hanell@uppsalastadsmission.se

Mauro Guglietti Handledare Tel: 018-56 40 23 Mobil: 072-5004949 mauro.guglietti@uppsalastadsmission.se


Kvinnobyrån

Kungsängstorg 2, plan 6. portkod: 1980 Tel: 018–56 40 25 kvinnobyran@uppsalastadsmission.se
Karolina Carlén Föreståndare
Tel: 018–56 40 25 Mobil: 073-397 60 30
karolina.carlen@uppsalastadsmission.se


Mikaelsgården

Skolgatan 24 753 32 Uppsala Tel: 018-56 40 36 mikaelsgarden@uppsalastadsmission.se

Carola Matilainen Föreståndare
Tel: 018-56 40 37 Mobil: 073-075 37 57 carola.matilainen@uppsalastadsmission.se
Elina Skantz Husmor
Tel: 073-076 45 21 husmor@uppsalastadsmission.se

Mikaelskyrkan

Skolgatan 26 753 32 Uppsala


Soppmässan

Mikaelskyrkan Skolgatan 26 Uppsala


Second hand

Månika Lindahl Tapper Föreståndare Second Hand-verksamheten Mobil: 070-202 28 43 manika.lindahl-tapper@uppsalastadsmission.se

Uppsala Stadsmission Gåvomottagning

Seminariegatan 30 G 752 28 Uppsala Tel: 070-560 05 32 gavomottagning@uppsalastadsmission.se Anki Ax Lager- och insamlingsansvarig Tel: 070-556 77 40 anki.ax@uppsalastadsmission.se

Stadsmissionens Second Hand, Fyrisvall

Fyrisvallsgatan 11 752 28 Uppsala Tel: 018-56 40 80 fyrisvallsecondhand@uppsalastadsmission.se Lena Alvsten Butiksansvarig Second Hand på Fyrisvallsgatan Tel: 018-56 40 75, 072-717 54 25 lena.alvsten@uppsalastadsmission.se

Stadsmissionens Second Hand, Gottsunda

Gottsunda Centrum Valthornsvägen 1C 756 50 Uppsala Tel: 018-56 40 83 gottsundasecondhand@uppsalastadsmission.se Alexandra Ehnqvist Butiksansvarig på Second Hand i Gottsunda Tel: 070-200 84 35
alexandra.ehnqvist@uppsalastadsmission.se

Stadsmissionens Second Hand, Gränby

Gränbystaden Marknadsgatan 1 754 60 Uppsala Tel: 076-822 62 51 granbysecondhand@uppsalastadsmission.se
Linda Hanell Butiksansvarig på Second Hand i Gränby Tel: 070-279 60 10 linda.hanell@uppsalastadsmission.se

Ja, jag vill prenumerera på Uppsala Stadsmissions nyhetsbrev!

Something went wrong. Please check your entries and try again.

Behövs just nu

Lättkörd sittvagn

Crossroads behöver en lättkörd sittvagn. Om du har möjlighet att skänka en vagn ring direkt till Crossrads på telefonnummer 076-145 80 10. Tack för ditt stöd!

AKRYLFÄRG, PAPPER OCH STAFFLIER

Vi behöver akrylfärg, penslar, papper, dukar och stafflier till vår öppna verksamhet för hemlösa och socialt utsatta. Ring till Mikaelsgården på 018-56 40 36

PINGISRACKET, BOLL OCH NÄT

Vi behöver pingisracket, boll och nät till vårt boende för ensamkommande barn och unga.

BARNVAGNAR OCH SOVSÄCKAR

Vi behöver Barnvagnar och Sovsäckar till vår öppna verksamhet Crossroads för utsatta EU-migranter och tredjelandsmedborgare. Kontakta Crossroads på 073–612 74 63

PÄRLOR OCH TRÅDAR

Vi vill gärna ha material för att tillverka smycken på Crossroads. Har du pärlor, kulor eller liknande som du kan ge bort? Ring till Crossroads på 073-612 74 63