Kontakta oss

Kontaktinformation

Uppsala Stadsmissions huvudkontor

Kungsängstorg 2
753 19 Uppsala
info@uppsalastadsmission.se

Reception
Helena De Giorgio
Tel. 018-56 40 21
reception@uppsalastadsmission.se

Har du synpunkter?
Mejla: synpunkter@uppsalastadsmission.se

Ledning
Margaretha S Paras, chef
Tel. 018-56 40 15
Mobil 070-565 30 97
margaretha.s.paras@uppsalastadsmission.se

Lennart Lindgren, direktor
Tel. 018-56 40 03
Mobil 070-693 39 53
lennart.lindgren@uppsalastadsmission.se

Kommunikation
Matilde Hardt, kommunikatör
Tel. 018-56 40 84
Mobil 076-815 85 51
matilde.hardt@uppsalastadsmission.se

Insamling
Ewa Johansson, insamlingsansvarig
Tel. 018-56 40 19
Mobil 070-303 10 09
ewa.johansson@uppsalastadsmission.se

Julia Cheung, insamlingsstrateg inriktning företagssamarbeten
Tel. 018-56 40 82
Mobil 070-230 94 25
julia.cheung@uppsalastadsmission.se

Ekonomi
Karin Thornberg Arvidsson
Tel. 018-56 40 43
Mobil 070-257 71 46
karin.t.arvidsson@uppsalastadsmission.se

Volontärer och evenemang
Ingrid Bolin, volontärkoordinator
Tel. 018-56 40 17
Mobil 070-358 56 54
ingrid.bolin@uppsalastadsmission.se

Boende för ensamkommande

Telefon: 018-56 40 32

Susann Johansson, föreståndare
Mobil: 070-188 35 57
susann.johansson@uppsalastadsmission.se

Crossroads

Seminariegatan 32
Telefon: 072-222 08 80

Kristina Göranzon, föreståndare
Mobil: 076-145 80 10
kristina.goranzon@uppsalastadsmission.se

Gränden

Gränden, café och aktivitetshus
Dragarbrunnsgatan 69
753 20 Uppsala
Tel. 018-56 40 30

Kök 018-56 40 46
Fax 018-56 40 31
granden@uppsalastadsmission.se

Yvonne Gustafsson, handledare
Tel. 072-749 12 83
 yvonne.gustafsson@uppsalastadsmission.se

Britta Gunsarfs, handledare
Tel. 076-109 24 40
Britta.gunsarfs@uppsalastadsmission.se

Flyktingstödet

Karzan Amjad, projektledare
Tel. 072-500 06 20
karzan.amjad@uppsalastadsmission.se

Hantverksslussen

Seminariegatan 30 F
752 28 Uppsala

Dirk Kehr, föreståndare
Mobil: 070- 247 04 74
dirk.kehr@uppsalastadsmission.se

Hantverksslussen, finsnickeri
Christian Hanéll
Tel. 018-56 40 23
christian.hanell@uppsalastadsmission.se

Katedralkaféet

Katedralkaféet
Domkyrkoplan 7
753 10 Uppsala
Tel. 018-56 40 90
katedralkafeet@svenskakyrkan.se

Marie Wikander, ansvarig för kök och servering
Tel. 018-56 40 29

Kvinnobyrån

Kungsängstorg 2, plan 6. portkod: 1980
Tel. 018–56 40 25
kvinnobyran@uppsalastadsmission.se

Karolina Carlén föreståndare för Kvinnobyrån
Tel. 018–56 40 25
Mobil 073-397 60 30
karolina.carlen@uppsalastadsmission.se

Mikaelsgården och Mikaelskyrkan

Mikaelsgården
Skolgatan 24
753 32 Uppsala
Tel. 018-56 40 36
mikaelsgarden@uppsalastadsmission.se

Carola Matilainen, föreståndare
Tel. 018-56 40 37
Mobil 073-075 37 57
carola.matilainen@uppsalastadsmission.se

Elina Skantz, husmor
Tel. 073-076 45 21
husmor@uppsalastadsmission.se

Mikaelskyrkan
Skolgatan 26
753 32 Uppsala

Soppmässa
Mikaelskyrkan
Skolgatan 26
Uppsala

Second hand

Stadsmissionens Second Hand, Fyrisvall
Fyrisvallsgatan 11
752 28 Uppsala
Tel. 018-56 40 80
fyrisvallsecondhand@uppsalastadsmission.se

Stadsmissionens Second Hand, Gottsunda
Gottsunda Centrum
Valthornsvägen 1C
756 50 Uppsala
Telefon: 018-56 40 83
gottsundasecondhand@uppsalastadsmission.se

Uppsala Stadsmission Gåvomottagning
Seminariegatan 30 G
752 28 Uppsala
Telefon: 070-560 05 32
gavomottagning@uppsalastadsmission.se

Månika Lindahl Tapper, föreståndare Second Hand-verksamheten
Mobil 070-202 28 43
manika.lindahl-tapper@uppsalastadsmission.se

Pearl Furniss, föreståndare Second Hand i Gottsunda
Tel. 070-200 84 35
pearl.furniss@uppsalastadsmission.se

Klara Undin, projektledare Second Hand i Gränby
Tel. 070 279 60 10
klara.undin@uppsalastadsmission.se

Lena Alvsten, föreståndare Second Hand, Fyrsivallsgatan 11
Telefon: 018-56 40 75, Mobil: 072-717 54 25
lena.alvsten@uppsalastadsmission.se